Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

Yayınlarımız

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

Katliam Aklayıcıları

Editör

28-03-2012

Suriye’de başlayan kitlesel halk gösterilerinin üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Geçen bu bir yıl süresince Nusayri azınlığın yönetimindeki Baas R
   
Suriye’de başlayan kitlesel halk gösterilerinin üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Geçen bu bir yıl süresince Nusayri azınlığın yönetimindeki Baas Rejimi binlerce insanı katletti ve halen katletmeye devam ediyor. Katliam kimi zaman gösteri yapan sivil halkın üzerine ateş açmakla, kimi zaman tank ve roket atarlarla kentleri bombalamakla gerçekleştiriliyor. Baas rejiminin muhaberat örgütü ve şebab milisleri uyguladıkları sürek avı ile kadın, çocuk, ihtiyar demeden herkesi hedef alıyor. Bundan tam 20 yıl önce başlayan Bosna katliamının bir yenisi yanı başımızda, eski Şam vilayetimizde yaşanıyor.

Arap baharı denen süreç başlamadan önce Baas rejiminin Suriye’de yaptığı insan hakları ihlalleri bilinen bir gerçekti. Suriye’de insanlar muhaberat teşkilatının sıkı markajı altında olağanüstü hal şartları altında yaşamak zorunda bırakılıyordu. Çin’i saymazsak dünyanın hiçbir ülkesinde bir cemaate üye olmak ölüm cezasını gerektirmiyordur herhalde. Rejiminin yargılamaksızın zindana attığı insanların, işkencede öldürülen ve cesetlerinin nerede olduğu bilinmeyen binlerce kişinin hikâyelerini dinliyorduk. Yine Baas rejiminin suçun aile yakınlarına devredilmesi diye bir uygulamasının varlığından haberdardık. Bu uygulama sonucu babanın işlediği suçun cezasını oğlunun çektiği babası teslim olana kadar oğulun zindanda tutulduğu bir ülkeydi Suriye. Baba Hafız Esad’ın Hama şehrinde yaptığı katliamın görüntüleri hala hafızamızda tazeliğini koruyor. Suriye’de süren zulmü anlamak için geçmişte ülkemizde yaşanan tek parti yönetiminin zulümlerini hatırlamamız empati yapma yeteneğimizi arttıracaktır.

Suriye’de Esad rejiminin yaptığı katliamları meşru gören ülkelere baktığımızda bazı tezatlıklar görmemek mümkün değil. Başta Çin ve Rusya Esad rejimine destek veriyor. Zaten bu ülkeler halen Doğu Türkistan ve Çeçenistan’da Esad rejimini aratmayacak zulümler işlemeye devam ediyorlar. Zalimin zalimin yanında olmasından daha doğal bir şey olamaz elbet. İsrail, işgal devleti de Esad rejiminin devamından yana, bunu da anlamak mümkün. Katliam yapmayı Esad rejiminden çok daha iyi bilen İsrail, kendi güvenliği için Esad’ın yanında duruyor. Ancak İran ve Lübnan Hizbullahı'nın Esad’a destek vermesini anlamak mümkün değil. Ölüm korkusu duvarını aşmış, yıllardır uğradıkları zalim yönetimden kurtulmak isteyen halk kitlelerinin Amerikan uşağı olarak suçlanmasını akıl almıyor. Her fırsatta didişen, yıllardır ha savaştı ha savaşacak görüntüsü veren İran ve İsrail’in Esad kardeşliği yapmaları gerçekten düşündürücüdür.

Ülkemizde geçmişte Bosna, günümüzde Filistin meselesinde sergilenen duyarlılık ne yazık ki Suriye konusunda yeterince gösterilmiyor. Bunun arkasında insanların kafalarını karıştıran bazı katliam aklayıcısı komplo teorisyenlerinin olduğu bir gerçek. Arap ülkelerinde diktatör rejimlere karşı başlayan halk hareketlerini ABD tezgâhı olarak değerlendiren, bu ülkelerdeki diktatör yönetimlerin Batı ve ABD güdümlü zalimler olması gerçeğini ihmal eden katliam aklayıcıları. “Esad zülüm yapıyor ama” cümleleri ile başlayan her ifade katliam aklayıcılığı anlamı taşıyor. Hiçbir vicdan her ne sebeple olursa olsun halkın üzerine açıkça ateş açılmasını, kentlerin tanklarla kuşatılıp bombardımana tutulmasını, kadın, ihtiyar ve çocukların katledilmesini kabul edemez.

Suriye’de yaşanan zulmü tüm gerçekliği ile ortaya koyan gazeteci Adem ÖZKÖSE ve kameraman Hamit COŞKUN’dan yaklaşık bir aydır haber alınamıyor. Katliam aklayıcılarının Baas güçleri tarafından alıkonulan iki gazeteci için verilecek cevapları var mıdır bilmiyoruz. Suriye’de yaşananlar gelecek günlerin daha çok acılara gebe olduğunu gösteriyor. Umarız mahşeri vicdan yaşanan katliam karşısında daha fazla sessiz kalmaz ve zulmü durdurmak için harekete geçer. Suriye’de yaşanan zulmün bir an önce bitmesini Adem ÖZKÖSE ve Hamit ÇOŞKUN’un özgürlüğüne kavuşmasını diliyoruz.  Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!